- home
- Initiatieven
- Onderwijs
- Jongeren maken duurzame ontwerpen voor de markt in Gouda
Jongeren maken duurzame ontwerpen voor de markt in Gouda
9 juni was de afsluiting van het project Duurzame Stad bij de Garenspinnerij. 90 leerlingen van het Driestarcollege, GSG Leo Vroman en Antoniuscollege verdedigden daar hun plannen voor de markt van de toekomst voor elkaar en een jury.
Maak de markt in Gouda klaar voor de toekomst
De opdracht startte in maart met een gezamenlijke start door wethouder Judith Sargentini. Na een toelichting over de renovatie van het stadhuis kregen de leerlingen de opdracht om de Markt in Gouda klaar te maken voor de toekomst.
Het Marktplein wordt bij warm weer bloedheet, en bij hevige regen moet het water goed weg kunnen lopen – zonder dat de winkels onderlopen. Daarom willen we het plein groener maken. Meer planten en bomen helpen tegen hitte én zorgen dat regenwater beter weg kan. Maar… je kunt niet overal zomaar bomen of planten neerzetten. Evenementen en markten hebben ook ruimte nodig. De winkeliers en horecaondernemers moeten hun voorraden aan kunnen vullen en én we willen natuurlijk het mooie historische karakter van de markt behouden.
De plannen
Voor de jonge ontwerpers was het een flinke puzzel om alles op een slimme manier te combineren: groen, evenementen, winkels, energie, mobiliteit, natuur, afval én de cultuurhistorie… De ontwerpgroepen beoordeelden elkaar en kozen per school een winnend ontwerp. Experts van de gemeente en OMDH kozen daarnaast drie winnaars in de categorieën meest haalbaar, meest integraal en creatiefste ontwerp. Een eervolle vermelding was er voor alle creatieve en klimaatadaptieve ontwerpen met veel groen en bijvoorbeeld een grote wadi, vijver of grachten rondom het stadhuis die gedempt kunnen worden als er grote evenementen zijn op de markt.
Daarnaast werkten de leerlingen bij de afsluiting aan een korte opdracht over toekomstdenken. Zij maakten een brief of tekening voor de markt van de toekomst. Daarbij waren ze vrij om een jaartal en persoon te kiezen en te bepalen wat zij van de huidige markt willen behouden en wat ze daaraan zouden toevoegen. Creatieve dingen werden bedacht, zoals magnetische surfboards waarmee je je kan verplaatsen en tegelijkertijd ook leuk is voor toeristen, een uitkijktoren en discoplein.
Een Solarboom en veel groen en water
Het meest haalbare ontwerp kwam van de leerlingen van het Antoniuscollege, Mickey, Hilde, Kyra, Lorelei, Sophie en Mara. Zij hadden goed nagedacht over wat praktisch uitvoerbaar was. En toch ook ambitieus! De solarboom van Yara, Luna, Ostap, Nick, Laura en Lotte werd gekozen als meest creatieve ontwerp. Het meest integrale ontwerp waar alle thema;s in terugkwamen kwam van Iris, Nola, Iris, Liv , Evelien en Bouschra van groep Goud van GSG Leo Vroman. Elk thema was hier goed uitgedacht en passend gemaakt in het gehele ontwerp!
De ontwerpen zijn in november te zien bij de duurzame markt in de Sint Jan.
De gemeente organiseert de ontwerpopdracht jaarlijks in samenwerking met de ODMH om jongeren te betrekken bij duurzaamheid in hun eigen leefomgeving.